1410208330_wzorce masy f
Wzorce masy

Wzorce dużej masy

1 159

wzorce_masy_klasy_f2_3612607336Czasami zdarza się, że potrzebujesz  sprawdzić wagę, wykonać wzorcowanie lub dokonać legalizacji ponownej wagi samochodowej lub innej? Jeśli tak właśnie jest to proponujemy Ci wybranie się do wypożyczalni wzorców dużej masy.  Spójrzmy jak wyraża się i czym jest masa. Jakie znamy jej wzorce oraz jednostki?

 

 

Masa.

Jedna z podstawowych wielkości fizycznych, która charakteryzuje ciała fizyczne pod względem ich zdolności do stawiania oporu podczas zmian ruchu. Im ciało posiada większą masę, tym trudniej jest nam zmienić jego stan ruchu. Termin ten jest często mylony z ciężarem, który jest zależny od masy ale nie jest jej równoważny. Główną jednostką masy jest kilogram.

Wzorzec masy.
Główny przyrząd pomiarowy przeznaczony do zdefiniowania, zrealizowania, zachowania lub odtwarzania jednostki miary masy. Wzorzec masy może posiadać następujące cechy:
  • może być dowolnego kształtu,
  • może być wykonany z dowolnego materiału,
  • może zapewniać stałość masy w czasie,
  • musi posiadać jednoznaczną identyfikację,
  • musi dysponować świadectwem wzorcowania wraz z  informacją o zachowaniu spójności pomiarowej i oszacowanej niepewności pomiaru.
W przypadku wzorcowania wag czynność tą wykonują  laboratoria wzorcujące, natomiast okresowe sprawdzanie między kolejnymi wzorcowniami wykonywane jest przez użytkowników lub zlecane zewnętrznym, kompetentnym organizacjom. Do sprawdzania wag służą wzorce masy, posiadające ważne świadectwa wzorcowania wydane przez  laboratorium wzorcujące.
Najlepiej jest stosować w tym celu poszczególne wzorce masy:
1. mikrowagi – klasa wzorców masy E1 wg R 111 OIML;
2. wagi analityczne (w tym klasy I) – klasa wzorców masy E1 lub E2 wg R 111 OIML;
3. wagi laboratoryjne (w tym klasy II) – klasa wzorców masy E2 lub F1 wg R 111 OIML;
4. wagi przemysłowe (w tym klasy III) – klasa wzorców masy F2 lub M1 wg R 111 OIML.
To tyle jeśli chodzi o wzorce dużej masy. Potrafią one być naprawdę duże.  Spotyka się je bardzo często w sklepach i na skupach złomu. W najbliższym przedstawimy wam ciekawostki dotyczące obciążników, które również zalicza się do wzorców masy.

About the author / 

admin

1 Comment

  1. Marco Listopad 15, 2014 at 11:09 am -  Odpowiedz

    Ja najczęściej używam wagi kuchennej :-)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Archiwa

Porady:

Czym są wzorce dużej masy? Są to przyrządy pomiarowe przeznaczone przede wszystkim do odtworzenia podstawowych jednostek miar. Wzorce masowe mogą być dowolnego kształtu, wykonane z dowolnego materiału, jednak muszą posiadać jednoznaczną identyfikację. Chcesz sprawdzić działanie swojej wagi, a może zalegalizować wagę samochodową;
Wzorce dużej masy od firmy Mikrowag pozwolą Ci szybko i sprawnie dokonać takich pomiarów.

Potrzebujesz nowoczesnej wagi samochodowej również zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. Jesteśmy liderem w branży wagowej.

Dane kontaktowe:

33-310 Nowy Sącz
ul. Węgierska 239 a
tel./fax (0-18) 547-11-07
kom. 602-809-023, 602-443-118
biuro@mikrowag.pl,
www.mikrowag.pl

wzorce dużej masy - mikrowag

Najnowsze komentarze