waga-stolowa-nierdzewna-1
Wagi

Wagi

0 90

Na początku przyjrzyjmy się bliżej pojęciu jakim jest waga. Waga jest to przyrząd do wyznaczania masy ciał na zasadzie równoważenia sił lub wykorzystania zjawisk fizycznych. Z uwagi na konstrukcję rozróżnia się m.in. wagi dźwigniowe, sprężynowe, elektryczne, elektroniczne.

Najczęściej stosowane i spotykane są:

  • waga kuchenna – każda gospodyni domowa powinna ją posiadać u siebie w kuchni. Umożliwia ona pomiar masy danego produktu z uwzględnieniem masy opakowania – tary,
  • waga sklepowa – w wersji elektronicznej umożliwia ona równoczesne określenie ceny  towaru jak i jego wagi. Często bywa sprzężona z kasą fiskalną,
  • waga samochodowa – często montowana w jezdni, do ważenia pojazdów oraz określania ich  nacisku na oś,
  • waga laboratoryjna –  jak sama nazwa wskazuje jest ona spotykana częściej w laboratoriach. Służy do ważenia bardzo małych jednostek organicznych,
  • waga przemysłowa – często automatyczna waga elektroniczna stosowana przy dozowaniu i pomiarze produktów masowych,
  • waga osobowa– możemy ją spotkać w szpitalach, u lekarza, a nawet we własnym domu w łazience. Służy do ważenia masy ciała człowieka.

Chcielibyśmy przedstawić wam bardziej szczegółowo dwa typy z powyższych wag. Wybraliśmy je dlatego, gdyż stają się coraz bardziej powszechne w użyciu.

1. Waga samochodowa.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy waga ta dostosowana jest do pomiaru wagowego pojazdów. Wagi tego typu zazwyczaj montowane są na stałe w miejscach, w których konieczne jest częste sprawdzanie ładowności pojazdów, ich wagi oraz nacisku na oś. Najczęściej spotykanymi „użytkownikami” takiej wagi są pojazdy ciężarowe. Dzieje się tak, gdyż to właśnie pojazdy typu ciągnik siodłowy, przewożą nieraz za ciężkie dla nich towary. Taki pomiar ma na celu zazwyczaj pobranie opłaty za przewożony ciężar, obliczenia załadunku lub też kontroli bezpieczeństwa dróg.

waga samochodowa

Waga samochodowa może być powiązana z elementami wspomagającymi takimi jak: szlabany, czytniki kart radiowych, kamery, światła informacyjne, wyświetlacze wagi. Dotyczy to szczególnie wag stacjonarnych.

2. Waga elektroniczna.

Pod tym pojęciem kryje się waga elektryczna wyposażona w elektroniczny układ wskazujący, najczęściej cyfrowy. Waga elektroniczna to urządzenie do wyznaczania masy przedmiotu umieszczonego na nośni ładunku przy udziale siły grawitacji (urządzenia mierzące masę na podstawie iloczynu objętości i gęstości nie są wagami). Zdarza się, że  waga elektroniczna może być stosowana jako urządzenie do wyznaczania gęstości lub analizowania wilgotności próbki – są to poszczególne rodzaje wag elektronicznych.

waga elektroniczna

Wagi elektroniczne możemy podzielić na:

  • waga elektroniczna z siłownikiem elektrycznym (konstrukcja z mechanizmem),
  • waga elektroniczna z przetwornikiem siły np. tensometrem (brak mechanizmu),
  • waga hybrydowa (występuje mechanizm oraz tensometr).

Z czasem pojawi się więcej informacji na temat różnorodnych wag. Będziemy wam prezentować coraz to ciekawsze materiały dotyczące tego szerokiego tematu.

About the author / 

admin

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Archiwa

Porady:

Czym są wzorce dużej masy? Są to przyrządy pomiarowe przeznaczone przede wszystkim do odtworzenia podstawowych jednostek miar. Wzorce masowe mogą być dowolnego kształtu, wykonane z dowolnego materiału, jednak muszą posiadać jednoznaczną identyfikację. Chcesz sprawdzić działanie swojej wagi, a może zalegalizować wagę samochodową;
Wzorce dużej masy od firmy Mikrowag pozwolą Ci szybko i sprawnie dokonać takich pomiarów.

Potrzebujesz nowoczesnej wagi samochodowej również zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. Jesteśmy liderem w branży wagowej.

Dane kontaktowe:

33-310 Nowy Sącz
ul. Węgierska 239 a
tel./fax (0-18) 547-11-07
kom. 602-809-023, 602-443-118
biuro@mikrowag.pl,
www.mikrowag.pl

wzorce dużej masy - mikrowag

Najnowsze komentarze