WAGA_ELEKTRONICZNA
Wagi elektroniczne

Wagi elektroniczne

0 61

waga elektronicznaCzy ktoś z was zastanawiał się kiedyś w jaki sposób działa waga elektroniczna? Byśmy mogli zrozumieć mechanizm działania takiej wagi musimy wiedzieć najpierw w jaki sposób wyznacza ona masę. Pozwoli nam to w późniejszych rozważaniach na ten temat wyznaczyć definicję, jaką można przypisać wagą elektronicznym.

 

 

Najistotniejszą rolę w wyznaczaniu masy odgrywają w tym urządzeniu następujące elementy:

  • mechanizm pomiarowy – dokonuje pomiarów siły pochodzącej od masy ciała ważonego,
  • miernik wagowy - przekształca sygnał analogowy lub cyfrowy pochodzący z mechanizmu pomiarowego, na wskazanie masy, które jest odczytywane  bezpośrednio z wyświetlacza umieszczonego w mierniku lub z systemu komputerowego,
  • szalka lub pomost wagowy – miejsce, w którym umieszczane są przedmioty mające zostać zważone,
  • stopki oraz „poziomiczka” – umożliwiają ustawienie wagi, w pozycji poziomej do pola grawitacyjnego ziemi.

Etapy wyznaczania masy.

1. Etap pierwszy – ustawienie wagi w odpowiedniej pozycji

Przystępując do wyznaczania masy ciała należy użyć dwóch elementów wymienionych powyżej. Pierwszym z nich jest poziomiczka, która podobnie jak standardowa poziomica wyznaczyć ma poziomość płaszczyzny, w tym przypadku szalki znajdującej się na wadze. Aby ustawić szalkę w poziomie należy skorzystać ze stopek znajdujących się na spodzie wagi. Służą one do regulacji wysokości poszczególnych powierzchni szalki. Po wyregulowaniu poziomości szalki wagowej można przystąpić do kolejnego etapu.

2. Etap drugi – podłączenie wagi do źródła prądu

Podłączenie wagi elektronicznej do prądu jest o tyle istotne, iż powinno być dokonywane po poprzedzającym je wyregulowaniu poziomości szalki, w przeciwnym razie dokonywany pomiar może okazać się błędny. Wynika to z praw fizyki: masa ciała wyznaczana jest pośrednio na podstawie pomiaru siły jaka działa na ciało. W przypadku kiedy pomost wagowy jest wypoziomowany występuje tylko składowa pionowa siły, równa sumarycznej sile. W momencie kiedy szalka jest pochyła sumaryczna siła składa się ze składowej poziomej oraz pionowej. Zatem wartość mierzonej masy różni się od tej kiedy szlaka jest wypoziomowana.

3. Etap trzeci – pomiar masy

Kiedy nasza waga jest przygotowana do ważenia należy umieścić ważony towar na szalce. W przypadku małych wag należy umieścić na szalce badany towar ręcznie lub przy użyciu pincety. Na dużych wagach takich jak waga samochodowa pojazdy wjeżdżają na pomost, na którym dokonuje się ważenia pojazdu razem z towarem.

Jak dzielimy wagi elektroniczne?

Uwzględnić możemy trzy podstawowe grupy podziału wag elektronicznych ze względu na przeznaczenie oraz budowę:

  • wagi precyzyjne zbudowane na mechanizmie elektromagnetycznym lub jego nowoczesnych odmianach,
  • wagi techniczne zbudowane w oparciu o jeden przetwornik tensometryczny, na którym zamocowana jest platforma ważąca,
  • wagi przemysłowe zbudowane na kilku przetwornikach tensometrycznych,

Definicja.

Waga elektronicznajest to waga, w której masa ciała zostaje wyznaczona jako funkcja wartości sygnału elektrycznego, wytworzonego przez ciężar ciała w mechanizmie pomiarowym, zmierzonego przyrządem elektronicznym. Należy pamiętać, iż wyznaczanie masy odbywa się przy udziale siły grawitacji.

Słowo na podsumowanie.

I tak oto prezentuje się urządzenie najczęściej przez nas spotykane w życiu codziennym, czyli: waga elektroniczna. Informacje, które tutaj przytoczyliśmy to podstawowe zagadnienia z tej dziedziny. Gdybyśmy chcieli dokładniej przyjrzeć się pojęciu jakim są wagi elektroniczne, musielibyśmy na każdy element poświęcić osobny artykuł.

About the author / 

admin

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Archiwa

Porady:

Czym są wzorce dużej masy? Są to przyrządy pomiarowe przeznaczone przede wszystkim do odtworzenia podstawowych jednostek miar. Wzorce masowe mogą być dowolnego kształtu, wykonane z dowolnego materiału, jednak muszą posiadać jednoznaczną identyfikację. Chcesz sprawdzić działanie swojej wagi, a może zalegalizować wagę samochodową;
Wzorce dużej masy od firmy Mikrowag pozwolą Ci szybko i sprawnie dokonać takich pomiarów.

Potrzebujesz nowoczesnej wagi samochodowej również zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. Jesteśmy liderem w branży wagowej.

Dane kontaktowe:

33-310 Nowy Sącz
ul. Węgierska 239 a
tel./fax (0-18) 547-11-07
kom. 602-809-023, 602-443-118
biuro@mikrowag.pl,
www.mikrowag.pl

wzorce dużej masy - mikrowag

Najnowsze komentarze